Citat:
Ursprungligen postat av Andain
Jag har lite svårt att förstå hur det fungerar då jag aldrig använt Magento förut.
Säg att alla butiker har samma kategori-trädsstruktur. Om vi då lägger till ett plagg i tex Butik1->Koftor, kan man få på siten få till så att de visas i en kategori Koftor tillsammans med alla "koftor" från Butik2, Butik 3 osv?
Magnus_A, har du använt admin-pluginen? Fungerar den bra och hur specifikt kan man ställa in saker? Går det att skapa olika roller?
Kan någon ge mig en uppskattning över vad det skulle ta i tid att producera en sida med de kriterier som jag specificerat i Magento? Jag har aldrig arbetat med Magento tidigare men anser mig själv vara en relativt duktig PHP-programerare.
|
Jag har inte använd pluginen själv.
Har du erfarenhet av Zend Framework så underlättar det betydligt. Magento är extremt modulariserat, utbyggbart och anpassningsbart. Vill du bygga egna funktioner så är det bara att bygga på utan att någonsin behöva modifiera grundkoden. Helt annorlunda än t ex gamla oscommrce där man klipper och klistrar tills allt är en enda gröt.
Det du behöver göra i programmeringsväg är att bygga ett eller flera teman för dina butiker och installera dem. Sen handlar det mesta om inställningar och inte programmering.
Du behöver köpa och installera ett antal plugins som förenklar din vardag, som gör att du enklare kan hantera ditt varulager.
Koppling till Pacsoft lär finnas via Icommerce.
Kopplingar till alla våra vanligaste betalväxlar finns.