Ordets känslomässiga laddning gör väl att det kommersiellt är ett svårt ord. Men trafik är alltid trafik. Utan ha någon fakta att gå på, så uppskatta jag ändå att ordet är ganska väl googlat. Tittar man på Google trends så är ordet populärare än t.ex Window
Citat:
Ursprungligen postat av kippex
Både ja och nej. Visst, i praktiken, kan du i princip skapa dig en egen marknad, men.. På en perfekt marknad bör någon innan dig snappat upp detta.
Om ett sökord är kommersiellt hållbart sätts ju i princip av Googles egna AdWords-algoritm.. Vettiga exempel är ju t.ex. "[Translate]" med 673k exakta lokala och ett CPC på 0kr. Eller "[Lexikon]" på 450k exakta lokala men bara nån krona i CPC. Så visst - du kan få trafik - men det blir svårt att konvertera trafiken till intäkter(vinst).
|