Visa ett inlägg
Oläst 2007-12-05, 03:28 #30
WebboTs avatar
WebboT WebboT är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 1 924
WebboT WebboT är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
WebboTs avatar
 
Reg.datum: Dec 2006
Inlägg: 1 924
Citat:
Ursprungligen postat av Anders Larsson
Citat:
Originally posted by -WebboT@Dec 5 2007, 02:42
Citat:
Originally posted by -Alper@Dec 4 2007, 18:29
Citat:
Ursprungligen postat av WebboT
USB minnet max 30kr, tyckte det var lite snålt bara...
30kr + fraktkostnad + emballage + hantering x 500000st kunder? minst?

Allt det där är 100% avdragsgillt (i USA i alla fall). Eftersom det står Google överallt på gåvorna så räknas det som reklamutskick.

Åh, just det, då kostar det ju ingenting, gratis pengar liksom. Doh.
[ironi]
Vart jag vill komma med när jag säger att det är lite snålt med en 30-100 kronors "gåva", är att när man gör business med andra företag så får ju alltid rabatt eller ett lägre pris ju mer man handlar för.
Annonserar du t.ex. i en tidning så kostar annonsen xxx antal kronor om du annonserar endast en (1) dag. Beslutar du dig för att köra exakt samma annons 365 dagar i sträck, ja då blir dagspriset betydligt lägre.
När du annonserar i Google (AdWords) så spelar det ingen roll om du annonserar för 100kr om året eller 1 miljon om året. Priset är detsamma. Inte ett öre i mängrabatt får du.
I det sammanhanget är ett litet sketet USB minne snålt. Riktigt snålt.
För dom som spenderar max en tusing om året i Google kan jag förstå om dom tycker att det är en bra Julklapp. Det hade jag också gjort.
WebboT är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat