Visa ett inlägg
Oläst 2011-05-19, 08:55 #23
Magnus_A Magnus_A är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 2 604
Magnus_A Magnus_A är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: May 2006
Inlägg: 2 604
Ett tips är att kolla upp sin egen elförbrukning månad för månad. De flesta elnätbolag har en webbtjänst där man kan följa sin förbrukning åtminstone månad för månad.
Har du datorer på dygnet runt och inte minst servrar så drar det en hel del. Modem, router, filserver med mera drar hela tiden. Standby på TV är en fis i rymden jämför med detta.
Bor ni i lägenhet så kolla vitvarorna. Snåla hyresvärdar byter inte ut gamla elslukande kylar och frysar utan hyresgästerna får stå för de ökade driftskostnaderna. Om det är era egna vitvaror i bostadsrätt eller hus så byt om det är gammalt. Skala gärna ner från separat fullhöjds frys och kyl till kombinerad kyl/frys, räcker till de flesta.
Koppla in diskmaskinen på varmvattnet istället för på kallvattnet, då värmer du vattnet med fjärrvärme (oftast) och inte med el.
Har du golvvärme, handdukstorkar och annat otyg installerat så sätt på timer så att de inte går hela dygnet i onödan. Varmt badrumsgolv behöver du egentligen bara på morgonen och kanske på kvällen, oftast inte på sommaren. Samma med handddukstorken. Torkskåp och tumlare är riktigt dyra grejer att köra.
När du har gjort allt detta kan du börja kika på elavtal.
Jag har själv dragit ner från 4300 kwh/år till 2000 jämnt genom att byta alla lampor, rensa i datorfloran, byta ut kyl och frys. (Två personer i lägenhet)
Magnus_A är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat