Ämne: kontakt.se
Visa ett inlägg
Oläst 2011-05-10, 15:46 #11
Advocacy Advocacy är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Aug 2010
Inlägg: 759
Advocacy Advocacy är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Aug 2010
Inlägg: 759
Citat:
Ursprungligen postat av heavenclouds Visa inlägg
Jag lade ner lite tankekraft åt att använda tidigare sålda svenska domännamn för att motivera min väldigt förenklade värdering som i korthet anser att domänen är värd minst 100'000 kronor.

Kolla tidigare sålda domännamn på Relevansanalys.se så ska du se att det kan stämma. Tänk också att mer och mer blir baserat på Internet och om 5 år kommer det se helt annorlunda ut från idag, något som ökar värdet på bra domännamn i med att fler och fler blir "tagna".

Lugna ner dig några steg.
jag behöver inte kolla upp något, har handlat domäner sedan 2002. behöver nog inte heller lugna mig, är väldigt avkopplad med en öl i solen. däremot kanske man bör komma ihåg att en domän inte är värd mer än vad någon är villig att betala för den. detta är ingen marknad där du kan sälja av namnet för ett givet pris så fort du känner för det, du får själv hitta kunden och förhandla fram ett pris med denne, själv eller via mäklare.

givetvis expanderar internet, det känner nog alla här till, men det är inte riktigt så enkelt. domännamnssystemet i helhet (tlds, cctlds, gtlds) förändras fortlöpande, det måste man också komma ihåg. du kan inte säga ett dyft om hur den marknaden ser ut om 5 år, eftersom de stora fiskarna själva inte vet det (ett par monopolorganisationer exkluderade).

jag menade inte att kontakt.se inte skulle kunna sälja för ett sexsiffrigt belopp, men det är inte detsamma som att min marknadsvärdering av samma domän hamnar på ett sexsiffrigt belopp. av rent intresse, vad värderar du konsulter punkt se till (min)?

Senast redigerad av Advocacy den 2011-05-10 klockan 15:54
Advocacy är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat