Visa ett inlägg
Oläst 2011-05-06, 10:02 #7
emilvs avatar
emilv emilv är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 564
emilv emilv är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
emilvs avatar
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 564
Citat:
Ursprungligen postat av Linuus Visa inlägg
@coredev: För att? Så länge man löser ett alternativ för touch-enheter så är det väl inga problem?
Det finns fler saker att tänka på, mend et viktigaste (eller i alla fall det flest verkar misslyckas med) är att inte stänga menyn samma millisekund som man råkar föra musen utanför. På grund av att olika webbläsare renderar olika så uppstår ibland "luckor" i menyerna, eller så är man lite darrig på handen (eller "genar" över ett hörn) och så försvinner de val man gjort.

Superfish som du länkar till verkar ha löst det med en timeout, men den lider istället av att det verkar vara segt att öppna menyn (det kanske går att konfigurera?).

Kolla på http://ul.se/ för exempel på en meny som är svår att använda om man har för bråttom. "Regionbussarna/upptåget" högst upp på sidan. För till exempel musen till "Kartor -> Busstationer -> Enköping" men ändra dig sedan och gå till "Linjekarta Upptåget" eller "Om UL".

Senast redigerad av emilv den 2011-05-06 klockan 10:04
emilv är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat