Gäller inte upplysningar...
Då får man väl upplysa dem lite.
Det blir ganska absurt, enligt texten så kan man inte skicka affärsrelaterade mail till enskilda firmor över huvud taget...finns inget undantag för etablerade affärsrelationer t.ex.
Är detta en lag eller en "lag"? Finns det lagtext någonstans?
Citat:
Ursprungligen postat av Bara jag
Förbjudet att skicka spam
Det är förbjudet att skicka e-postreklam till någon som inte har beställt den. Obeställd e-postreklam kallas i dagligt tal för skräppost eller spam.
Lagen gäller inte all skräppost, utan bara meddelanden med ett kommersiellt syfte. Opinionsbildning, upplysningar och liknande budskap räknas inte som skräppost. Det är förbjudet att skicka obeställd e-postreklam till privatpersoner och enskilda firmor, men inte till aktiebolag, stiftelser och andra juridiska personer. Liknande regler gäller inom hela EU, både för e-postreklam, reklam via fax, sms, mms och automatiska uppringningar.
http://www.konsumentverket.se/Klaga/Anmala-spam/
|