Visa ett inlägg
Oläst 2011-04-29, 10:30 #36
ztreams avatar
ztream ztream är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2005
Inlägg: 2 448
ztream ztream är inte uppkopplad
Supermoderator
ztreams avatar
 
Reg.datum: Jan 2005
Inlägg: 2 448
Bosse på SDH gav följande svar:

Citat:
Föreningen Svensk Distanshandel är en ideell stadgedriven förening vars syfte är att främja medlemmarnas intressen. Föreningens stadgar säger att administration och övrig verksamhet kan överlåtas på ett servicebolag.



Servicebolaget Svensk Distanshandel AB, som är ett helägt dotterbolag till föreningen, har fått i uppdrag av föreningen att ge service till föreningens medlemsföretag inom ett antal olika områden. Föreningens verksamhet gentemot medlemmarna bedrivs genom servicebolaget.

Det finns ingen lagstiftning om ideella föreningar. Det är därför mer lämpligt att i en aktiebolagsform, på uppdrag av föreningen, bedriva serviceverksamheten gentemot medlemmarna, anordna event och mässor m.m. Det är då ett aktiebolag, som ingår avtal, om det som ska levereras och genomföras. För aktiebolag finns lagar som reglerar avtal och mellanhavanden.



Det är mycket vanligt förekommande att intresseföreningar har ett servicebolag av samma typ som det Svensk Distanshandel har. Varken föreningen eller aktiebolaget har några vinstintressen, eventuellt överskott vid årets slut kommer medlemmarna till godo.



Medlemmarna finns i föreningen (inte i aktiebolaget) och varje medlemsföretag har en röst på föreningsmöten oavsett storlek.



Anledningen till att det står passivt, på sajten allabolag.se vet jag inte för tillfället, inte heller skatteverket kunde svara på det, men de skulle kolla och återkomma nästa vecka. Så i detta fall får jag tacka för er uppmärksamhet.



Med vänliga hälsningar

Bo Lindell, VD

Svensk Distanshandel (SDh)
ztream är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat