Citat:
Ursprungligen postat av AndreasS
Det där besvarar nog din fråga ITisGood.se
|
Jag tänkte mest på det som bland anant Terabyte påpekade: Att de säger på flera ställen att det är en förening
Det första som står på
http://www.svenskdistanshandel.se/ är t.ex:
Citat:
Svensk Distanshandel (SDh) är en förening för distans- och e-handlare i Sverige, som funnits sedan 1973. När föreningen bildades bestod den av 12 medlemmar, nio av dem är fortfarande aktiva, direkt eller indirekt. Nu har vi nästan 400 företag, från olika branscher, som medlemmar och medlemsantalet ökar stadigt.
|
Det är viss skillnad på en förening och ett aktiebolag. Har de valt aktiebolag för att det är ekonomiskt fördelaktigt skattemässigt så borde de ju verkligen inte skriva sådär i sin egen presentation av sig själva. Det är ju ingen förening längre så varför marknadsför de sig för det?
Det är ju att föra folk bakom ljuset om något och inte direkt något som gynnar den öppenhet som de vill ha och som man ska ha som förening. I en förening gäller t.ex. principen att alla medlemmar har en röst, vilket inte är fallet om det är ett AB man blir "medlem" i var det nu innebär. Ganska stor skillnad måste jag säga.