Facebook använder sig av PHP... Då måste PHP vara bäst!!1one.
Skämtåtsido.
Använd det språk du känner dig bekväm i. Processortid är något du i regel inte behöver oroa dig över, servrar, VPS:er och system har tillräcklig kraft idag för att hosta i regel vad som helst.
Vanligaste flaskhalsen brukar vara IOPs, alltså skrivningar/läsningar mot disk per sekund.
Detta går att minimera med t.ex. memcache och andra ram-lösningar, men RAM är relativt dyrt idag.
Allt beror på vad du ska göra, men om du kan PHP idag - finns det ingen anledning att byta pga. du har läst att det ska vara tungt eller krävande.
Faktum är, att om du skriver samma app i ett språk du kan, och samma i ett du är ny med - är det nog nästan garanterat det språket som du behärskar - som kommer vara mest optimerat och snabbast. Gissa varför?
EDIT:
Jag skulle dock personligen aldrig någonsin rekommendera någon att använda C# pga licenser och annat tillhörande.
Öppna system och öppen mjukvara är framtiden.
EDIT2:
"PHP funkar perfekt till enkla webbsidor typ WP osv men ska du bygga avancerade webbapplikationer/applikationer är C# att föredra. "
Har du NÅGOT som helst som stärker ditt påstående? I mina ögon är det rätt bullshit.
Speciellt med tanke på
http://trends.builtwith.com/Web-Server/Apache
Långt över 50% av hela världens sajter ligger på Apache webbservrar (PHP/Python/Perl/you name it) - inte IIS (C#, .NET).