Visa ett inlägg
Oläst 2011-04-10, 02:06 #8
Nerix Nerix är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2010
Inlägg: 398
Nerix Nerix är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Oct 2010
Inlägg: 398
Citat:
Ursprungligen postat av abergman Visa inlägg
Men vilka funktioner i paketen är det du är ute efter?
Jag hade tänkt mig något likt Rubygems.org

Drygt 22k plugins.

Att uppfinna hjulet på nytt för varje gång känns ju aningen getto.
Sedan så saknar jag expertis inom varje område, så att överlämna arbete till 3:e part är något jag gör med glädje.

Citat:
Ursprungligen postat av abergman Visa inlägg
Kolla på php.net så ser du vilka funktioner som existerar, och sen får du googla lite klasser om det är funktioner du vill ha som inte redan finns.
Vi har nog lite olika krav på koden som ska användas i produktion.
Ett plugin ska, enligt mig, var testad, dokumenterad, ligger under en vettig licens och vara distribuerad via ett ordentligt nätverk.

Ett kodstycke skrivet av en nybörjare utan tester postat på ett forum ligger inte under den kategorin.

Citat:
Ursprungligen postat av Clarence Visa inlägg
Nöjer du dig däremot med att ta 1 manuell minut per projekt har du betydligt fler bibliotek tillgängliga än i de flesta andra språk.
En minut per projekt, vilket enligt koden jag nyss postade är 190 minuter, och det är varje gång jag ska kolla efter uppdateringar.

I min värld går detta via ett kommando på drygt 5 sekunder.

Jag ger språket 24h till, sedan drar jag mig tillbaka.
Nerix är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat