Citat:
Ursprungligen postat av Danski
Du lånar in pengar till bolaget liksom vilket annat lån som helst. Detta är den absolut lättaste varianten för att få tillgång till likvida medel även om den inte löser ditt problem helt.
Företaget och du kommer överens om återbetalningsplan (om någon) och ränta (om någon). Detta tas upp som en skuld i bolaget och bolaget får likvida medel att röra sig med. Men företaget måste fortfarande se till att aktiekapital (100k) + lån (50k) - skuld (50k) inte går under 50k egentligen. Att göra det en kortare tid är ingen fara dock.
För att komma runt att behöva upprätta en kontrollbalansräkning ifall ni förbrukar mer än halv aktiekapitalet så gör ni ett (o)villkorat aktieägartillskott. Dessa tillskottspengar tas inte upp som en skuld i bolaget och kan därför förbrukas obehindrat.
|
Så mao är aktiekapitalet forf 100k även fast jag tar in 50k till som lån? Jag kan alltså använda totalt 100k i bolaget medan 50k ligger som säkerhet i kassan?