Visa ett inlägg
Oläst 2011-03-25, 12:09 #10
kippex kippex är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 749
kippex kippex är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 749
Det är mycket som går att förbättra både hos .SE Direkt, .SE och Toppdomänlagen.

Men att börja bryta avtal och tvinga kunderna till nya företag kan ju inte vara lösningen för något av dem. De har ju redan en högre prisbild än säkert 95% av registrarerna för .SE domäner och har ju med detta vart tydliga att de inte konkurrerar med registrarerna.

Om en registrar har en kund som betalar för webbhotell m.m. och inte lyckats converta över just domänbiten bör man ju fundera om det är rätt bransch man sysslar med, alternativt ta en distanskurs i marknadsföring. Tycker även många registrarer/webbhotell är tydliga med detta då de erbjuder domänöverlåtelse med auth på bara någon minut.

Nä, jag förstår inte över huvudtaget hur du kan se .SE direkt som en konkurrent för att de fortfarande har kvar några domäner. Med ditt förslag hade du fått över några domänregistreringar som ändå, rent teoretiskt skulle leda till förlust.

Avslutningsvis vore det intressant att veta vad du/din säljare får för respons när ni kontaktar en kund som fortfarande har domänbiten kvar hos .SE.
kippex är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat