Visa ett inlägg
Oläst 2011-03-22, 15:09 #5
pelmereds avatar
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
pelmereds avatar
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
Citat:
Ursprungligen postat av studiox Visa inlägg
Detta är ju trevligt. Som några vet har jag själv för ett tag sedan skrivit och lanserat tillgänglighetstester på webbhotell som bemötts med blandade känslor.

Jag har själv funderat på att skriva även funktioner för att mäta prestanda på webbhotell men möjligheten att:

1.) få webbhotellen intresserade
2.) få möjlighet att köra kod hos dessa
3.) kunna verifiera att koden inte installeras på en supersnabb server som inga kunder ligger på är låg.

vilket har gjort att det inte finns någon chans att få webbhotellen intresserade.
De två första punkterna tror jag inte är något problem. Åtminstone inte vad vi har märkt i Hosting Speed-projektet hittills (http://www.wn.se/showthread.php?t=1047210).
Punkt 3 är lite problematiskt, men den går nog att lösa hyfsat bra om man få många olika källor. Man borde komma ganska nära det verkliga värdet någonstans runt medianen av alla testresultat. Det kommer ju ändå aldrig gå att mäta exakt och få helt tillförlitliga siffror ändå så det kan man ju glömma direkt.
pelmered är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat