Visa ett inlägg
Oläst 2011-03-22, 11:24 #1
Erik Stenman Erik Stenman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 154
Erik Stenman Erik Stenman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 154
Citat:
Ursprungligen postat av akelagercrantz Visa inlägg
Det test som ITisGood har skrivit testar operationer/s i MySQL. Jag kan tänka mig att vi implementerar liknande tester för cpu-prestanda, IO-prestanda osv.

Att testa antal req/s i ett cms är så klart intressant också, men det är så många parametrar som man måste ta hänsyn till. Det är många inställningar som påverkar hastigheten av systemet. En installation av wordpress skiljer sig ganska mycket från en annan, med den stora mängd plugins det finns. Bara det att ändra på permalänkarnas struktur kan påverka prestandan i wordpress enormt. http://comox.textdrive.com/pipermail...ry/011097.html
Precis, instämmer i att vi bör undvika CMS:er pga alla plugins som kan dra ner prestandan. Alternativt ett seperat testmoment för olika CMS:er där användaren ombes stänga av plugins.
Erik Stenman är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat