Citat:
Ursprungligen postat av Erik Stenman
Som vanligt överdriver Conny in absurdum hur stora utgifter man brukar ha. Jag kan ju utgå från alla konsulter jag känner och ingen har dessa utgifter.
Däremot så kan du eftersom du pratar om att livnära dig på affiliating köpa trafik för att tjäna på den. Då blir ju givetvis utgifterna ganska höga men förhoppningsvis även intäkterna.
Om du inte köper trafik så beror hur lönsamt det är i stor del på din ålder. Under 26 så är det faktiskt acceptabla skatter i Sverige enligt mig. Runt 40 procent. Om du drar in 25000 i vinst då får du kvar 15000 efter skatt. Vilket betyder att du behöver dra in 300000 kronor + eventuella utgifter.
Edit: Jag håller inte med dig om att 20000 netto i månaden är mediokert. Det motsvarar en lön på 26500 per månad vilket inte är mediokert.
|
Allt beror väll på hur det ser ut hemma, om man har sambo som drar in pengar, eller om man bor hemma. men Conny utgår ifrån en medellön. Jag skulle nästan vilja sätta ribban ännu högre, en miljon per anställd är väll en normal beräkning ( om man nu bedriver företag ) för att företaget skall gå med OK vinst.