Citat:
Ursprungligen postat av Adestro
Hade en liten A6 ritplatta från Wacom. Man ska snarare se det som ett annat sätt att styra musen, inte ett substitut för penna och papper. De vanligaste och billigaste är ju en touchpad med en stylus. Och vad jag har sett är det oftast fotografer som har nytta av dessa, för att manipulera bilderna mer naturligt.
Ska man istället skapa illustrationer och dylikt är antagligen en "skärmritplatta" att föredra. Så att du faktiskt ritar på själva bilden och inte på en touchpad.
http://www.wacom.eu/index2.asp?lang=en&pid=95
Oavsett vad du köper ska du satsa på största möjliga, A6 är rätt värdelöst för seriöst arbete.
|
Instämmer, har även jag en A6 från Wacom som förvisso var rätt rolig ett tag men tämligen värdelös att göra något vettigt på. A4 format är nog absolut minimum för att kunna göra något vettigt och då springer det iväg i pris om man vill ha något med precision.