 |
Bara ett inlägg till!
|
|
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 564
|
|
Bara ett inlägg till!
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 564
|
Det är alltså en dansk sida? Åtminstone drivs den av ett danskt företag på ett danskt webbhotell.
"Råkat illa ut" säger ju egentligen ingenting. Har Spigo brutit mot avtalsvillkoren? Har någon blivit av med pengar? Är någon mördad? Alla tre är exempel på "att råka illa ut" men de får helt olika följder.
Om de tystar folk och stänger av dem från spel är det väl mest troligt att det rör sig om sådant som regleras i avtalet mellan Spigo och medlemmarna. Råkar någon ut för ett avtalsbrott kan man i första hand kräva ersättning enligt vad som står i avtalet och i andra hand gå till domstol med ett civilmål och kräva skadestånd (till exempel om avtalsbrottet orsakat skada). Troligen får civilmålet då tas i dansk domstol.
Är det däremot fråga om att någon blivit lurad på pengar så är det polisanmälan som gäller, gärna tillsammans med så mycket dokumenntation om brottet som det går att hitta. Återigen är det mest troliga dansk polis som gäller, men antagligen kan även svensk polis i viss mån hjälpa till i sådana ärenden.
|