Visa ett inlägg
Oläst 2011-03-01, 17:51 #10
Erik Stenman Erik Stenman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 154
Erik Stenman Erik Stenman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 154
Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Bistånd ska alltid följas upp, det är en gällande princip. Att utgå från att inga pengar gör nytta känns som en ganska märklig inställning. "Bara bistånd" existerar dessutom knappt, oftast handlar det om byteshandel / mutor för att det egna landets företag ska kunna etablera sig. Ingen större skillnad mot kristna organisationers "generositet".
Jag har inte skrivit något om att att inga pengar gör nytta, dessutom inget om kristna organisationer så jag förstår inte varför du citerar mig?

Det flesta rapporter jag läst om bistånd tyder på att mycket bistånd verkar negativt för ett lands utveckling. Om det är det du tycker är märkligt så får du gärna förklara hur du menar. Givetvis finns det områden som är postiva att ge bistånd inom, men långt i från alla.
Erik Stenman är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat