 |
Medlem
|
|
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 194
|
|
Medlem
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 194
|
Feedback på OpenCart tjänst
Hej
Vi har startat något vi kallar för "Atavoo" där vi erbjuder OpenCart i en hostad variant.
Principen är "bekymmersfri e-handel" där kunden ska slippa så mycket som möjligt av det tekniska och istället fokusera på att sköta själva butiken. Detta har vi försökt uppnå genom automatisk installation av butiken som innehåller moduler, mallar och språk. Sedan kan kunden aktivera de funktioner som önskas direkt ifrån OpenCart. Vi försöker jobba på att göra en hel del guider för hur denna del skall genomföras också där kunderna kan se hur man byter språk till exempel.
Vi inriktar oss på den skara av människor som gärna skulle vilja driva butik på Internet, men kanske inte riktigt vet hur eller har mängder med erfarenhet. En erfaren e-handlare har definitivt mycket större krav och behovet att kunna vara mer "fri", vilket inte lämpar sig 100% för vår tjänst.
Själva hemsidan är inte mycket att få feedback på då vi använder en köpt mall ifrån Themeforest.net och en vanlig Wordpress installation. Det jag är mest intresserad av är feedback på själva iden och innehållet på webbplatsen. Tror ni att detta kan tilltala en grupp av blivande butiksägare? Vad förmedlar webbplatsens innehåll för känsla till dig som besökare?
Uppskattar både bra och dålig kritik!
|