Visa ett inlägg
Oläst 2011-02-02, 15:10 #7
BarateaUs avatar
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
BarateaU BarateaU är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
BarateaUs avatar
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 2 648
Citat:
Ursprungligen postat av Magnus500 Visa inlägg
En 404 löser inget, eventuella inlänkar till dessa sidor kastas helt enkelt bort. Om sidorna har positioner på grund av djuplänkar in till dem så kommer dessa positioner försvinna om inte 301:a görs.

Ev styrka till startsidan från undersidorna kommer också försvinna vilket betyder att om det finns mycket djuplänkar kommer även startsidan tappa positioner, trots att den inte bytt plats.
Har du någon åsikt ang min "kod" ovan om man använder den, de blir ju ingen korrekt 301'a men personer som hoppar på länken kommer inte sluta upp på någon 404 sida. Sen hur googel tolkar detta är ett musterium.

Samma princip som att "dölja" affil länk på detta vis, så
www. mobilabredband. se/till.php?id=tre

Kod:
"tre" => "affillänk",
Frågan är om G känner av detta och hoppar vidare på länken, deras spindlar kryper ju runt på allt så borde förstå att den skall vidare.

EDIT:
Har nu testat att hämta som google bot. Och den ser de som 302 "Moved Temporarily" och google tolkar 302 or som är offsite som 301 tydligen.
Men 302 on site är lite otydligt tycker jag.
http://www.google.com/support/forum/...802c2a2a&hl=en

Kod:
URL: http://www.mobilabredband.se/till.php?id=Telenor-mbbb-fastpris

Date: Wednesday, February 2, 2011 6:14:28 AM PST

Googlebot Type: Web

HTTP/1.1 302 Moved Temporarily

Date: Wed, 02 Feb 2011 14:14:30 GMT
Server: Apache/2.2.3 (Red Hat)
X-Powered-By: PHP/5.2.16
Location: http://clk.tradedoubler.com/click?p=50849&a=1557272&url=http://butik.telenor.se/DefaultFullWidth.aspx?cId=MBB_Detail&fId=mb&pId=USB-modem
Content-Length: 0
Connection: close
Content-Type: text/html

Senast redigerad av BarateaU den 2011-02-02 klockan 15:19
BarateaU är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat