Visa ett inlägg
Oläst 2011-01-23, 22:22 #6
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Du kan använda endera Aktiebolag (kostar ca 1900 att registrera online 2200 kr om du gör det på papper + att du behöver ha ett kapital på 50000 kr). Kommanditbolag är en variant på HB där du kan vara den som är fullt ut ansvarig och sedan kan du ha en person som går in som passiv delägare med 1 kr i kapital (kostar väl ochså 900 att registrera online 1200 på papper). Handelsbolag är samma som för Kommanditbolag men det finns inga kommanditdelägare med begränsat ansvar utan alla är bolagsmän med obegränsat ansvar.

Kommanditdeläagre är precis som aktieägare "skyddade" för krav av fodringsägare på bolaget. Bolagsmännen är det inte i HB/KB.

Din läskedryck är väl inte gåvor, det är väl reklam, du driver väl ingen hjälporganisation? Gåvor är inte avdragsgilla annat än under speciella omständigheter. Reklam är "alltid" avdragsgillt.

Senast redigerad av Conny Westh den 2011-01-25 klockan 04:40
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat