Hej! Jag fick mig en chock när jag nyss sökte på en utav mina hemsidor via Google. Jag upptäckte att en svensk kille vid namn Marcus hade skapat en tråd på ett hackerforum och publicerat en tråd där han ville ha hjälp att hacka min sida. Jag loggade snabbt in på sidans adminpanel och märkte att flera konstiga grejer hade lagts till.
Hans mål var att ändra poängen på sidan så han kunde fuska sig till belöning. Något som jag givetvis inte är särskilt road över.
Nu undrar jag:
Vad kan jag göra för något? Det finns ju många juridiskt kunniga personer här på WN och nu behöver jag er som mest
Jag menar, jag vet ju precis vilken forumanvändare det rör sig om och kan säkerligen luska fram en epostadress. Dessutom så ser man ju onekligen vad deras syfte är om man följer forumtråden. Om jag inte hade upptäckt detta i tid så hade det kunnat få förödande konsekvenser för mig.
Jag vill inte bara lämna det bakom mig, jag har för övrigt köpt scriptet så jag kan inte ta på mig några säkerhetshål..
Tacksam för svar!