Citat:
Ursprungligen postat av Internet Sweden
@Captcha - googlar du på .no domäner, ( http://wp.nu/no-domaner ) så får du ett resultat som dels toppas av en aktör som hjälper dig med "hela paketet" och det finns även lite längre ner en wn-tråd som tar upp detta.
Som du säger kan ett aktiebolag vara en puckel svår att motivera för ett par småprojekt, men det finns även alternativ till aktiebolag.
Det viktiga är att verksamheten är upptaget i "Brønnøysundregistrene", därefter tillåts verksamheten registrera maximalt 20 stycken .no-domäner.
Jag har ingen uppfattning om vad Norid anser om det sätt som aktören löser det hela på, men jag vet att detta pågått i många år.
Annars är privatpersoner i Norge hänvisade till subdomänen "priv.no" och pga det hårdare regelverket i Norge så är toppdomänen .as (American Samoa) vanligt förekommande eftersom AS även är förkortning för Aksje Selskap (som våra Aktiebolag).
Men om du menar allvar med dina projekt och din målgrupp är Norge, så skulle jag nog rekommendera dig att titta på den " bästa vägen" att få tag på .no-domänen (Göra rätt från början..) - risken är annars att det kan kosta betydligt mer än du kanske sparar idag..
|
Tack før ett utførligt svar!
Man kan ju registrera en så kallad "egetpersonforetak", men jag ær lite rædd att jag ger mig in på något jag inte vet så mycket om æn. Så att man inte har skatter och avgifter och annat som man inte visste om.
Frågan ær om de føretag som registrerar domænen (om man væljer att inte starta bolag) ær pålitliga? Dvs om det ær dags att starta eget och ta øver domænerna, kommer man få bekymmer... kænns vældigt osækert.