Citat:
Ursprungligen postat av Danski
Vilka nyheter har du läst? =) En klar majoritet av media och vanliga människor runt om i världen stödjer Wikileaks. Dessutom har det dagligen i två veckor varit nyheter om vad som står i dokumenten wikileaks publicerat och om hur Assange är jagad.
Tittar vi två dagar tillbaks bara i DN hittar man direkt ett gäng artiklar om avslöjanden i dokumenten(utan någon större undersökning).
”Sverige en hemlig medlem i Nato”
"Amerikansk ambassadör: S sökte opinionsstöd av USA"
"Skjut inte på budbäraren – Wikileaks"
"Algeriet tillät USA-flyg"
"Samarbete USA–Sverige mot illegala fildelare"
"Hizbollah byggde fibernät"
"Vitala uppgifter för USA släppta"
Fox och andra sedan tidigare kända väldigt subjektiva media är nog de enda som inte skildrar båda sidor (för- och nackdelar). Detta är en guldgruva för alla journalister, det släppta materialet, DoS-attackerna och jakten på Assange garanterar enkla och populära historier varje dag. Den misstänkta våldtäkten och "fara för personer" har bara varit en mycket liten del av den stora bevakningen media har gjort.
|
Där ser man! Va bra! Tröttnat rejält på de flesta tidningarna man kan få tag på, kanske varit mer av en slump då man plockat upp gp eller nåt i korridoren t ex.
Känner igen vissa av rubrikerna skrivit upp. Det jag syftade på är att han inte "hyllas" tillräckligt.
Citat:
Ursprungligen postat av KarlRoos
Är revolution verkligen alltid något positivt då? Jag är mycket kritisk till Wikileaks, jag förstår mycket väl att det inte går att stoppa men om det hade gått hade jag helt klart varit för det.
Bra att han äntligen är fast, hoppas att han blir utelämnad till USA.
|
Ja, i mina ögon är revolutioner oftast, = möjligheter till bättring.
Om det inte kan vara positivt. Hur kan det då vara negativt?
Ja, jag tycker att det är positiv, om man kollar på kriget i Iraq och sedan Afghanistan så är det rekordmånga ex soldater bl.a. sådana som krigat i andra krig för USA tex., som inte tycker att detta krig är rättfärdigat och dem förstår inte vad dem har där att göra ens.
(och nej jag är inte en USA-hatare) Varje land har sina bra och dåliga sidor.
Om det leder till att lögnare som Beatrice Ask riskerar att få avgå är det som en bonus
Från vad jag har förstått, men detta är bara en liten fraktion av det hela och kan diskuteras i dagar hehe
JAG hoppas iallafall att detta inspirerar fler runt om i världen som har möjligheten att göra något gott, gör det.
Det jag inte förstår är, varför vill man att han blir utelämnad? Vad har han förstört? Samhällen? Folks familjer? Varit värre än Saddam?
Nu ska jag däcka, natti natti!
MVH