Visa ett inlägg
Oläst 2010-11-25, 15:16 #1
Dennis Holm Dennis Holm är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Mar 2003
Inlägg: 1 557
Dennis Holm Dennis Holm är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Mar 2003
Inlägg: 1 557
Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb Visa inlägg
Det låter inte troligt, det måste ju varit bankens system som hade någon bugg.

Menar vilket företag har 10 miljarder på sitt bankkonto, och oftast när det gäller större belopp brukar man normalt inte kunna göra en vanlig betalning på det visat utan massa manuella godkännande eller extra kontroller.



Fast stora frågan är om banken gör fel och i sitt system så du får pengar på ditt konto och du tar ut dom. Kan dom verkligen kräva tillbaka något då? Dom har ju aldrig skickat några pengar som funnits i verkligheten då.
bankerna har "larm" som triggar när ovanliga transaktioner görs.
Jag fick ett samtal från swedbank när det sattes in 1 miljon kronor på mitt konto för några år sedan.
Jag fick snällt åka ner till banken och prata en stund med dem om pengarna, sedan var det ur världen.

Men när pengar kommer från till exempel försäkringskassan så tror jag det går förbi mycket av kollarna.
Om "larmen" funkar som spam scoring så är ju försäkringskassan högt rankad som "godkänd betalare" då det är statens OCH försvarets egna kassa som betalar både många och STORA summor dagligen hit och dit.
Dennis Holm är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat