Visa ett inlägg
Oläst 2010-11-02, 16:55 #2
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Citat:
Ursprungligen postat av Spindel Visa inlägg
Du nämner ju själv att h264 fungerar även på mobila enheter och en mängd andra enheter, varför då försöka kränga på folk WebM? h264 är ju också fritt att använda på Internet.
Han nämner att det är baseline som används för mobila enheter. Då har du jämförbar kvalité, bättre kodningshastighet (med fri mjukvara) och ett helt öppet format om du väljer VP8. Det känns ju bra mycket säkrare än ett stängt format som är snävt begränsat och som dessutom helt kan avgiftsbeläggas om MPEG LA skulle vilja.

Vill man ha ett HTML5 med standardiserat stöd för ett öppet videoformat kan man ju knappast pusha för att anamma H.264 för video-taggen. Vill man däremot ersätta flash så snabbt som möjligt utan att förlora någon videokvalité och låsa in sig med stängda licenser på nytt så är det ju en annan fråga.
Clarence är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat