Visa ett inlägg
Oläst 2010-10-29, 13:20 #1
myapp myapp är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 449
myapp myapp är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 449
Standard Så fångar man den nya lasermannen med en iPhone app

Tänkte bolla en idé med er och hör lite vad ni tänker om den.

Den nya lasermannen härjar i Malmö och gör staden osäker. Det är ett jätte stort problem att en galning skjuter folk lite här och där. Allmänheten delar frustrationen och vill hjälpa till. Folk åker runt själva och spanar, massor av människor demostrerar. Tänk om alla kunde göra en liten liten insats för att hjälpa till att fånga personen.

Så vad kan man göra? En tanken är att utveckla en iPhone applikation. Det man gör är att man startar applikationen och ställer sig på vakt någonstans i Malmö. Din position sparas ner och du fotograferar och anteckningar alltså som händer i det området.
Ex. "Man på rödcyckel cyklade förbi. 01:32. Långthår, blå jacka."


Nästa gång någon lasermannen härjar så har polisen en karta med alla vittnens placering. De ringer upp och förhör vittnen som stått runtomkring. Uppgifter som till en början kan ha varit helt obegripliga kan med den sammanhängande bilden ge betydligt bättre möjligheter att gripa gärningsmannen.

Så vad tror ni? Jag kan själv inte utveckla iPhone applikationerna men är det någon som är sugen att sno min ide så gör det gärna.
myapp är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat