Visa ett inlägg
Oläst 2010-10-07, 15:56 #10
knulliss avatar
knullis knullis är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Jun 2004
Inlägg: 1 697
knullis knullis är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
knulliss avatar
 
Reg.datum: Jun 2004
Inlägg: 1 697
Captain thailand . jag var en av dem som rekomenderade huahin.
Jag vet att du är bosatt på ön koh-samui men finns de inte fördelar med huahin om man vill va där o arbeta?

Dels billig resa.. flyg bangkok o sen ett par tim med buss till huahin?
lika fina stränder som koh-samui om inte finare.
Då de inte är en ö är internet mycket stabilerare?

Det är också billigare både boende och restauranger?
Vad skulle du rekommendera för folk som ville komma bort från kalla vintern så billigt somm öjligt och ha tillgång till stabilt internet och billigt boende. och inte för stökigt för att kunna koncentrera sig på arbete?

När jag va i huahin hadde jag inte bokat boende i förväg och bodde på guesthouses med free wifi och frukost för allt emellan 70kr och 150kr natten går att få rabatt på de flesta ställen om man stannar längre än några veckor.

Att ni ska välja guesthouse eller bungalows iställer för att hyra villa finns både fördelar och nackdelar. i en egen vila kan ni laga maten själva gå ihop i grupp och laga mat lär ju vara det billigaste alternativet. men o andra sidan kan man bo för 70-100 kr natten där en frukostbuffe ingår så kanske de inte spelar någon roll ?
Förmodligen ändå det lättaste alternativet då folk tänkt o stanna olika länge?

Senast redigerad av knullis den 2010-10-07 klockan 16:01
knullis är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat