 |
Bara ett inlägg till!
|
|
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 564
|
|
Bara ett inlägg till!
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 564
|
Har du egen firma, och i så fall har du en F-skattsedel? Vem som får störst problem är mycket beroende av det. Ifall du saknar F-skattsedel kan du kontakta Skatteverket och tipsa om att beställaren inte betalar arbetsgivaravgifter. Oavsett det så måste du ju själv deklarera och betala inkomstskatt på pengarna.
Om du har F-skattsedel måste du själv betala in arbetsgivaravgifter och skatt.
Det är alltid möjligt att hota med juridiska påföjder. Om du var anställd utan F-skattsedel så kan du ta det till arbetsdomstolen, annars går du till Kronofogden. Ett muntligt kontrakt är också ett kontrakt, men det är svårare att bevisa. Att du utfört arbetet tror jag ingen kommer tvivla på, men om beställaren ändå förnekar det så kan GitHub säkert räknas som bevis. Låt beställaren bevisa att han betalat ut pengarna - på så vis måste han visa upp lönespecifikationer. Allt detta hjälper en jurist dig med.
Om du anser att kontraktet inte uppfyllts så kan du även hävda din upphovsrätt till arbetet, alltså stämma för upphovsrättsbrott.
|