Citat:
Ursprungligen postat av emilv
Jag håller med. Just di.se har jag också tänkt på. e24.se har lite samma problem. Jag brukar försöka undvika dessa sajter.
En trend som också funnits länge på nätet, som i alla fall jag försökt slå hål på så gott jag kunnat, är att designa sajter som om folk surfar med webbläsaren maximerad. Jag kan knappast vara den enda som har flera program igång samtidigt och gärna lägger dem lite omlott. Som exempel är min webbläsare ca 850x800, vilket ju är betydligt smalare än de 1280 eller 1024 i bredd som många verkar designa efter.
|
+1
Håller med till fullo ang designer som är anpassade för icke-maximerade webbfönster. Det enda tillfället då jag har maximerade fönster, är när jag kodar (då viss kod har en tendens att växa mycket i sidled), men annars har jag alltid icke-maximerade fönster.
Dock hade jag tydligen en bredd på 1200px i skrivande stund på min Chrome...