Medlem
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 166
|
|
Medlem
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 166
|
Det är ju skrämmande hur detta har hanterats! Jag skäms över Sveriges politker. Jag skäms över media och jag skäms över motståndarna till Sverigedemokraterna!
Hur i hela friden kunde man tro på allvar att man skulle lyckas vinna kraft i att besvara argumentation ifrån SD.s håll med: Bläbläbläbläblä du ääär raaasiiiiisst!
Det är inte bara en jävligt dålig politisk insats utan ett riktigt dagisuppförörande från alla håll och kanter. Lars Ohly vrålar om att ta upp kampen för att sedan inte ens klara av att vara i samma rum som en partiledare.
Det är barnsligt och det ger bara SD ytterligare vatten på sin kvarn!
Man fortsätter att kalla partiet för främlingsfientliga, rasister osvosv.. Men det är inte DETTA som är lösningen och inte heller sakligt. Vad Sverigedemokraterna har gjort historiskt är och förblir oväsentligt i dagens debatt och det är vad de står för IDAG som bör debatteras. Att stå för en begränsad invandring är INTE rasism och att besvara de argumenten med: Rasist, Rasist javisst är genomkorkat. Man måste ju då bemöta problemställningen med en hög invandring och hitta de positiva aspekter som finns med detta och försöka döda SD.s skräckscenarion med statistik och saklighet.
Skall man använda SD.s förflutna i debatten så måste man också plocka fram övriga partiers förflutna och den är nödvändigtvis inte speciellt vacker. Moderaterna som jag själv röstar på har en riktigt tråkig historia med röster mot A-kassa, Mot kvinnlig Rösträtt, Mot sjukförsäkring m.m. Men det är inte vad de står för idag och de ställs inte heller till svars för detta.
Man KAN inte vinna val på att diskutera ett partis "påstådda agenda" man vinner den genom saklig argumentation och framförallt genom att ha åtgärder som är bättre och starkare!
Rent av pinsamt är det!!
|