Visa ett inlägg
Oläst 2010-09-08, 19:06 #15
Sweelys avatar
Sweely Sweely är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Apr 2010
Inlägg: 1 354
Sweely Sweely är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
Sweelys avatar
 
Reg.datum: Apr 2010
Inlägg: 1 354
Citat:
Ursprungligen postat av hobbywebbisen Visa inlägg
Har gjort dom ändringar i koden å bland meta-taggarna som föreslogs innan - så nu hittas sidan på Bing - men fortfarande inte på Google??? Hittar inget alls om jag söker på profilreklam - märkligt?
Det är troligen på grund av att sidan inte är indexerad ännu. För att se att sidan är ordentligt indexderad så måste du söka på följande vis: site:dinurl.se

Då visas alla indexerade sidor hos Google från just den URL:en. Så testa det innan du säger att du inte hittar din sida på Google

Citat:
Ursprungligen postat av hobbywebbisen Visa inlägg
Måste jag verifiera sidan oxå med Google webmaster tools å lägga in den meta-taggen på sidan oxå - räcker m a o inte med att bara lägga till url-adressen?
För att få din sida indexerad hos Google måste du låta Google veta att du har en sida. Det gör du enklast genom att bygga länkar till din sida.

Med andra ord: det hjälper med Google Webmaster Tools och dess meta-taggar, men det går att bli indexerad utan det.

Har sagt det tidigare, och säger det igen. För att bli indexerad så måste du bygga länkar till din sida. Det gör du enklast genom att kommentera på bloggar. Sen finns det en hel del andra sätt att göra detta på, men vi siktar först på att få din sida indexerad
Sweely är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat