Visa ett inlägg
Oläst 2010-08-25, 09:40 #11
blixtsystems blixtsystems är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 442
blixtsystems blixtsystems är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Mar 2005
Inlägg: 442
Jo, som jag påpekade verkar det finnas dåligt med nya benchmarks med Silverlight. Jag får väl erkänna att det var tveksamt att påstå att Silverlight presterar bättre än JS då jag inte kan visa på konkreta belägg för att det förhåller sig så i dagsläget.
Men jag tror att det stämmer baserat på jämförelser mellan Flash och JS, eftersom Silverlight brukar prestera bra i förhållande till Flash.

Det finns några skapligt färska exempel där man jämför canvasanimering med Flash:
http://gamehaxe.com/2010/05/25/javascript-ready-or-not/
http://www.themaninblue.com/writing/...ve/2010/03/22/
Där är väl dock canvas som är flaskhalsen, och det går inte att döma exekveringshastighet utifrån de testerna.

Denna jämförelse mellan en jpeg encoder i JS vs Flash handlar dock om exekvering:
http://www.bytestrom.eu/blog/2009/11...for_javascript

Problemet med JS är att det är dynamiskt och inte förkompilerat, så jag har svårt att tro att det någonsin kommer kunna mäta sig med moderna språk som AS3 eller C# förutsatt att inte Adobe eller MS gör väldigt dåliga implementationer.

Dessutom gör de stora variationerna mellan olika webbläsare att man måste anpassa sig till minsta gemensamma nämnare. Även om det kanske är ok att det tar 4.6 sekunder istället för 2.8 att generera en jpg då man jämför Safari och Flash så måste man fortfarande betänka att att kommer ta 45.5 sekunder för vissa användare om man väljer JS.
Även om inte pluggar har identisk prestanda över alla webbläsare så är det inte lika dramatiska skillnader.
blixtsystems är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat