Visa ett inlägg
Oläst 2010-08-06, 15:05 #3
hallis hallis är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 31
hallis hallis är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 31
Citat:
Ursprungligen postat av rhdf Visa inlägg
Antingen klurar du ut en (1) fraktkostnad som så att säga täcker dina kostnader. Så oavsett om kunden beställer ett minneskort eller 2 chassin så betalar de tex 55:- i frakt

för att kunna räkna ut vad frakten kostar så behöver du ju veta fraktkostnad på varje produkt du säljer. Eller rättare sagt, du behöver veta vikten samt om den är tillräckligt stor för att paketet skall räknas som skrymmande. Sen räknar du bara ihop vikten i varukorgen samt kollar om det finns någon produkt som är skrymmande.

Det finns dock en liten "glitch", nämligen att även icke-skrymmande produkter blir skrymmande i vissa kombinationer.
Om man gör så att man skapar fraktkostnadsgrupper, så lägger man in den informationen för varje enskild produkt. Kan det vara ett mellanting till dina förslag?
hallis är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat