Citat:
Ursprungligen postat av kw_wasabi
Om jag inte missupfattat .SE och deras relation till ICANN så är båda organisationerna icke vinstdrivande. .SE får ett litet överskott som ska gå till den fortsatta utvecklingen av Internet i Sverige. Ett överskott som jag antar även betalade de tryckta broschyrer jag fick hemskickade helt kostnadsfritt.
Då kan de väl inte höja priserna på domännamn av andra anledningar än att deras kostnader för t.ex. administration och drift ökar?
|
Host...
Jämför inte .SE och ICANN - det är två väldigt olika organisationer som drivs på väldigt olika sätt.
Efter många år i branschen då jag levt med begreppet non-for-profit så har jag lärt mig att det inte alls betyder icke-vinstdrivande. I USA står non-for-profit för en typ av bolag som har skattelättnader för att de inte delar ut sin vinst till aktieägare utan till något ändamål som ska gagna den bransch de verkar inom. ICANN är ett not-for-profit under Kalifornisk lag.
.SE är en stiftelse som drar in pengar till sin FoU. Hur mycket kan du läsa i deras årsredovisning.
Den enda tld jag känner till som medvetet gör nollresultat är DENIC, .de. Och ska man titta på vad DENIC tar för ett domännamn så ska samtliga toppdomänsregistries världen över sänka sina priser.
På det ska Registrarer och resellers lägga på för sin administration för att de ska få ett nollresultat. Men eftersom de flesta Registrarer/Resellers är vinstdrivande bolag så vill de nog ha lite mer.