 |
Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
|
Varumärket påverkar alltid produktens pris. Inom vissa branscher, såsom tex modeindustrin så kan märket utgöra 80-90 % av priset. Vad gäller just datorer så är tillverkningskostnaden betydligt högre och därför utgör märket ofta en procentuellt lägre del av priset.
Det finns framför allt två orsaker till att ett varumärk kostar. Som kund tar du en lägre risk om du köper ett märke som är känt för att hålla hög kvalité. Du betalar alltså för riskminimering. Den andra faktorn är att ett varumärke kan ge status, eller förmedla ett särskilt budskap. Ett särskilt märke kan tex ha gjort sig känt för att vara ekologiskt, eller att bara snuskigt dyrt. Båda delarna visar vem du är - och det är folk i allmänhet beredda att betala mycket pengar för.
Jag är ingen expert på just Apple och Mac. Men med tanke på hypen kring dessa varumärken så skulle jag tro att du får betalar mycket extra för märket, ja.
|