Visa ett inlägg
Oläst 2010-06-24, 13:33 #7
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Clarence Clarence är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
Citat:
Ursprungligen postat av hnn Visa inlägg
XML är ingen lagringsplats utan ett sätt att skyffla data på ett strukturerat sätt mellan system.

XML är ett oerhört "segt" format att arbeta med eftersom det lätt stiger i volym om det handlar om mycket data.
Sen är XSL inte direkt känt för att arbeta snabbt och det kan lätt bli fel ifall det börjar röra sig om stora förändringar i datan.

Så ska du arbeta med det, så är en databas att föredra
XML är ett sätt att skyffla data OCH en lagringsplats. Se t ex Wikipedia för XML Database. Prestandan varierar även enormt beroende på databas osv.

Det är lite svårt att föreslå en lösning utan att veta någon om datan.

Finns det t ex ett schema XML-filerna följer och ett fåtal statiska variabler som kommer användas vid sortering? Isåfall är en klassisk RDBMS nästan alltid att föredra. Validera filen mot ditt XML-schema och lägg sedan in i en databas där sorterings-variablerna är indexerade.

Annars kan kanske en schemalös databas vara värd att titta på. Men behöver du även skilja på attribut, sortera på funktionsresultat osv kanske det är lättare att arbeta direkt mot XML-filerna.

Är problemet endast en syntax-fråga och du vill lösa det så snabbt som möjligt kanske du bör titta på en XML-databas som stödjer SQL.

Finns det anledning att oroa sig över prestanda kan det också som emilv skrev vara värt att se om det kan lösas på klientsidan.
Clarence är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat