Visa ett inlägg
Oläst 2010-06-20, 21:23 #3
kw_wasabis avatar
kw_wasabi kw_wasabi är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 2 134
kw_wasabi kw_wasabi är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
kw_wasabis avatar
 
Reg.datum: Feb 2008
Inlägg: 2 134
Det är ett problem om din sajt inte ens är indexerad av de andra sökmotorerna. Hur länge sedan är de du registrerade sajten hos dem. Hur gammal är sajten, kanske har de inte hunnit hitta den genom länkar till den?

När du väl blir indexerad är det en fråga om du verkligen bör lägga energi på att specialoptimera för dessa. Det är knappast värt besväret då ca: 90-95% av svenskarna söker på Google (inkl. Eniro). Den optimering du gör för Google fungerar antagligen till stora delar även på de andra sökmotorerna. Har du en Google-optimerad sajt så har du troligtvis även optimerat väldigt bra för de andra.

Anledningen till att du inte får besökare från Bing och Yahoo nu är att sajten inte är indexerad. Anledningen till att du kommer få låg andel av besöken från dessa framöver beror på att så få använder dessa sökmotorer.
kw_wasabi är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat