Visa ett inlägg
Oläst 2010-06-18, 16:09 #6
Blomsterpassion Blomsterpassion är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2009
Inlägg: 175
Blomsterpassion Blomsterpassion är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2009
Inlägg: 175
Hej Magiana,

Jag pysslar oxå med blommor. Tycker du har en fin och informativ sida.

Med ditt domännamn kunde det ju vara käckt att sälja fröpåsar, perfekt att packa i platta kuvert. Måste ju vara lätt att lagerhålla själv.

Själv har jag funderat på, om jag hade tid, skapa samarbete med någon fysisk lokal butik som säljer relaterade "design och trädgårdsprodukter" eller liknande. (Små lokala butiker har inte alltid tid att driva egna sajter, och har ofta för mycket varor i lagret) Man lägger upp en shopp med deras (redan inköpta) varor och marknadsför shoppen och varorna, när en vara säljs får butiken packa och skicka den. Ni gör ett eget avtal om provision, butiken får acceptera att avstå en rejäl del av vinsten, men får ökad omsättningshastighet på lagret i gengäld.

Håller med, det finns inte många affiliateprogram i denna branschen, men å andra sidan handlar det om levande varor, så det är kanske inte så konstigt. Så därför kanske man skall skapa en egen butik, som du redan tänkt. Lycka till magiana!

Senast redigerad av Blomsterpassion den 2010-06-18 klockan 16:13
Blomsterpassion är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat