Visa ett inlägg
Oläst 2010-06-12, 14:39 #68
Westmans avatar
Westman Westman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jun 2004
Inlägg: 4 021
Westman Westman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Westmans avatar
 
Reg.datum: Jun 2004
Inlägg: 4 021
Citat:
Ursprungligen postat av danielos Visa inlägg
Till vem ställer du frågan?
Eftersom det var Alex som nämnde klappning så var det honom i första hand men även en allmänt ställd fråga. Eftersom inlägget inte var 100% riktat till Alex så valde jag att inte citera, det kanske var dumt av mig. Frågan var hur som helst inte riktad till dig specifikt.


Citat:
Ursprungligen postat av danielos Visa inlägg
Självklart får man inte göra reklam i varenda tråd, endast när ens tjänster är unika och ingen vet om det och att det hjälper trådskaparen, se gärna mitt förslag ovan till ändring av regler. I sista punkten kan ett webbhotell tex. skriva om egna tjänster om dom är unika och hjälper trådskaparen, men det lämnar det ändå öppet för moderatorerna att bedömma om posten ska raderas eller inte, missbruk ska beivras av de som konsekvent gör reklam för vanliga eller standard webbhotellstjänster. På detta sättet vet alla vad om gäller, för som det är nu så tillåts ju egenreklam i vissa fall. (uppenbarligen alla mina inlägg som inte blivit raderade)
Om någon frågar, jag letar efter ett gratis reklamfritt webbkonto med php stöd, och inget svarar och säger EgenSajt. Det är väl klart att jag går in och svarar på en sådan tråd, när EgenSajt åtminstone är helt ensamma här, är detta så konstigt?
Nej inte alls! Inlägget var inte riktat till dig och jag tycker inte att det är fel att nämna sig själv om det inte är uppenbart att man bara skriver inlägget för att göra reklam för sig själv utan att svara på en fråga från någon annan. Jag är väl lite snällare i min åsikt om just detta än ditt förslag. Del två av mitt inlägg har också en omvänd möjlighet precis som du nämner men det är tillåtet enligt forumreglerna att kritisera sig själv och andra så det har jag inte funderat över. Vitsen med att jag tog upp den delen är att jag tycker att det ibland blir lite mycket klappar på axeln från folk som knappt skrivit 10 inlägg men redan lyckats rekommendera och berömma leverantörer i flera inlägg. Det känns lite underligt. jag skulle aldrig regga ett konto bara för att berömma en leverantör men det kanske bara är jag som tänker så.
Westman är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat