Citat:
Ursprungligen postat av Jim_Westergren
Ja de gick från PR7 till PR4 och jag är 99% säker på att det är ett straff som beror på följande:
- Massa skitsajter släpps igenom vilket gör att sajten flaggas.
- Googles riktlinjer gällande nofollow för annonser osv ignoreras
- Ren länkspam, kolla nederst på sidan här: http://infoo.se/help-swe.html länkar endast skapade för Google och inte besökare, brott mot riktlinjer igen
Jag tycker det är synd eftersom jag tror sajten har/hade potential. Typ någon web 2.0 där alla användare röstar upp och ner länkar och länklistor skapas för användning för besökare eller liknande.
|
Ok, det är nog så som jag skrev tidigare i tråden att det kunde bli så, jag är inte sökmotoroptimerare men kände på mig att dom skulle kunnas straffas för det.
Problemet är att jag har nu fått höra att flera av mina kunder har betalat för att ligga kvar där, jag hade tidigare rekommenderat alla mina kunderna olika kataloger dom ska regga sig i helt gratis och infoo var en av dom, och en del av dom har nu betalat för att ligga kvar där vilket måste vara bortkastade pengar.