Coda är som sagt ett allt-i-ett-program. Jag älskar det. Att kunna lägga upp "sites" och ha alla olika webbsidor man har i ett snyggt upplägg, du ser alltså thumbnais på alla sidor, är guld värt. Dubbelklicka och du kommer tillbaka dit där du senast var. Alla filer du hade öppna när du stängde ner anslutningen till servern öppnas igen.
Jag har lagt in kodsnuttar som jag ofta använder i det sk. "Clips" så jag bara kan dubbelklicka så läggs koden in, man kan ha globala och "Site specific" clips.
Har frustrerande letat efter ett liknande program till Windows, men det är omöjligt. Det ser inte bara stilrent ut, det fungerar trots att det inte finns miljoner knappar överallt. Finns i princip inget jag saknar i Coda. Så trots att jag har en stor och fin 24"-skärm på min stationära windows-burk väljer jag att koda på min 13" macbook enbart för att coda finns där