| 
		
			|  | Klarade millennium-buggen |  | 
					Reg.datum: Jul 2005 
						Inlägg: 3 171
					      |  | 
	| Klarade millennium-buggen 
				 
				Reg.datum: Jul 2005 
					Inlägg: 3 171
				      | 
			
			Det är enormt olika vad antalet besökare kan medföra för annonsintäkter. Jag har webbsidor med långt över 2000 unika besökare/dag och som bara ger lite kaffepengar. Men å andra sidan så har jag nollkoll på reklamfinansierad affärsverksamhet, eftersom mitt levebröd är e-handel. 
 Tyvärr så finns det lite utav ett motsatsförhållande när det kommer till kvantitativ och kvalitativ trafik. Forum, roliga bilder/länkar, pornografi, downloads och torrents är normalt nischer som attraherar väldigt många besökare, men som ger enormt dålig avkastning per besök. Tvärtom så brukar det vara svårt att attrahera trafik till lönsamma nischer, såsom finans, bank, resor, företagande och juridik.
 
 Så innan man kan våga sig på en generell uppskattning måste man veta inom vilken bransch du driver (eller planerar att driva) webbsidan/sidorna. Jag vet att det här är ett sånt där riktigt trist svar som man inte vill ha på sin fråga. Men det är helt enkelt så det ligger till.
 |