Citat:
Ursprungligen postat av fooztr
Låter precis som den webbdesign kursen som jag gick på. Skulle skriva en sida i html med massa tabeller. Men jag tvärvägrade och skrev sidan i php/mysql.
Kriterierna var att man skulle kunna koda i html, det kunde jag. Tog hemsidan till nästa level och gjorde den i php/mysql och fick ett VG.. medans alla andra som gjorde hemsidor i html fick mvg.. förstår inte riktigt hur min lärare betygsatte mitt arbete.
|
Om det gick ut på att bara designa en webbsida "utseendemässigt" så ska du inte ha högre betyg bara för att du gör massa extra jobb genom att göra sidan dynamisk.
Det kan ju vara så att deras hemsidor såg bättre ut...
sen om det stod i "kravspecen" att ni skulle använda tabeller så vore det konstigt ifall du skulle ha fått högsta betyg om du inte följer de ställda kraven. (sen kan man tycka vad man vill om att de anser att ni ska göra en sida med massa tabeller)