Citat:
Ursprungligen postat av Gustav
Då var mysteriet löst – det är Conny som registrerar användare utan att slutföra köpen.
Skämt åsido. Man brukar säga att man tappar 3-7 % av avsluten per steg i kassan. Du har fem steg i din kassa, där det första steget är att registrera sig. Sedan har du alltid en liten del kunder, som aldrig ångrar sig, men som misslyckas med betalningen. De kanske blir underkända för fakturabetalning, eller så sätter 3d-secure käppar i hjulet för deras kortbetalning. Det sistnämnda är naturligtvis ett enormt problem, men det ligger lite utanför din kontroll att påverka, eftersom du använder dig av tredjepartslösningar.
Det finns hundratusentals anledningar för folk att INTE handla i din butik. Varje steg i kassan tar tid och kan skapa osäkerhet som gör att kunden avbryter köpet. 0,0001 % av dina kunder kanske avbryter köpet när de upptäcker att deras snabbmakaroner håller på att koka över. 0,001 % kanske avbryter köpet när deras mormor ringer och vill ha uppmärksamhet. 0,5 % avbryter köpet när de inte fattar hur de ska komma vidare till nästa steg, osv. Vid varje steg i kassan så får kunden även möjlighet att tänka "Behöver jag verkligen det här och har jag råd?".
Summa summarum så handlar e-handel om statistik och att slussa kunden till ett köp. Detta måste ske, utan att kunden behöver slå på hjärnan och börja tänka efter, eller att verkligheten hinner göra sig påmind. Att handla måste vara lätt och det måste gå fort. Många steg i kassan är alltså rena döden för försäljningen, eftersom vid varje steg så måste kunden tänka efter. Dessutom så tickar tiden och risken ökar för att snabbmakaroner och morföräldrar ska komma emellan. Antalet möjliga distraktioner som du inte kan påverka är oändliga. Därför måste det gå fort!
Under omständigheterna så är 30-40 % avbrutna köp alltså helt normalt. Men det är självklart ingenting som du ska acceptera. Fixa en snabbkassa med ingen (eller frivillig) registrering, så ska du se att du slipper problemet helt.
|
Tack conny har funderat på att göra sidan lite mer clean speciellt hörnet som du syftade på. Annars då? tyckte du det var tydligt med information.?
Tack Gustav för det tankeställande svaret. Håller på och skaffar snabbkassa så det kanske halverar siffran, 20% är en mer rimlig siffra som jag kan leva med=) men självklart ska jag få den att sjunka ytterliggare men vissa faktorer är lite svårare att påverka.
Tack igen alla som svarat känns som om jag har fått en ungefärligt svar på min fråga.
Har en annan orelaterad fråga som jag inte ville skapa en egen tråd för.
Kan man sätta ett värde på en kund (kundstock)? (ska förklara lite)
Har en annan e-butik som eventuellt ska säljas och jag undrar då om man kan värdera en kund så som man kanske skulle värdera t.ex. en produkt?
Varje kund handlar för ca 1000 kr per år kan man då säga att den kunden kanske är värd 50 kr?
Det är min första eventuella försäljning så jag vet inte riktigt hur jag ska värdera företaget som består av en e-butik samt en fysisk butik:/ Ska kika runt på nätet på hur man ska tänka men tänkte att jag frågar när jag ändå skriver=)
Hur skulle ni värdera ett sånt företag? Vilka punkter skulle ni basera värderingen på?
(ber er inte värdera företaget då ni inte fått tillräcklig info utan bara hur jag ska gå tillväga)
Ha det fint!