Visa ett inlägg
Oläst 2010-04-30, 20:49 #1
trådlöst trådlöst är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Jun 2008
Inlägg: 1 123
trådlöst trådlöst är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Jun 2008
Inlägg: 1 123
Standard Ska på min första arbetsintervju som 15 åring

Hejsan.
Var tänkt att jag skulle på en arbets intervju igår men efter att ha hostat blod och slem i olika storlekar i ca 1 vecka valde jag att stanna hemma och frågade om en tid nästa vecka!

Självklart fick jag en ny tid för intervju nästa vecka, men detta är då min första arbetsintervju.

Jag vill veta vad jag ska tänka på, hur jag skall klä mig, stiligt eller lite street/funk? Ska jag säga fina ord eller vadå? Med fina ord menar jag t.ex ovanliga ord, lite stiliga ord eller hur man ska uttrycka sig.

Hur ska jag prata med dom om lön osv? Just nu är intervjun på en tid då jag har praktik men jag kommer nog få ledigt dom timmarna och sen ta igen dom igen, kan jag slänga ur mig detta : Jag kan inte komma alla dagar, utan kan komma efter klockan 4 på fredagar till 8, samt mellan 08:00-20:00 på helger? Eller blir jag för bestämmd där?

Arbetet gäller ett sommararbete i en IT firma typ.
Tacksam för all svar.
trådlöst är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat