Visa ett inlägg
Oläst 2010-04-06, 07:28 #14
toxicstone toxicstone är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jan 2010
Inlägg: 6
toxicstone toxicstone är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jan 2010
Inlägg: 6
Citat:
Ursprungligen postat av Wackerberg Visa inlägg
Varför tar du dig inte tid att läsa på katalogskyddet??

Tror du får ett ganska bra svar. Det som uppkommer är då frågor som om spellistan kan anses uppfylla vissa krav vilket du kommer behöva en jurist för att diskutera.

Skillnaden mellan att lyssna av "luften" och skapa en spellista är att du gör en sammanställning vilken kan åtnjuta upphovsrättsligt skydd. Låttitlarna i sig är troligtvis att anse som fakta. Nu är det istället så att radiobolagen gör sammanställningen vilken kan erhålla upphovsrättsligt skydd. Frågan i ditt fall är ifall man kan anse att en sådan relativt simpel sammanställning av fakta kan erhålla skydd.
Tror han blir mer förvirrad av ditt prat Wackerberg

Det Wackerberg försöker säga är att du ska googla, finns säkerligen någon som kan svara på dina frågor på något forum för jurister osv.

Glöm bara inte för guds skull om du börjar tjäna pengar t ex 1000kr/mån, hör då av dig till alla som du plockar ifrån och skriv ett massmail angående uppdelning av te x 23 externa så räknar du 24 personer med dig själv.
Troligtvis kommer 23 iallafall att säga det är lungt ta du pengarna, se bara till att inte råka skriva 1 eller 2 nollor för mycket
toxicstone är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat