Har WN som tidsfördriv
|
|
Reg.datum: Jun 2008
Inlägg: 1 123
|
|
Har WN som tidsfördriv
Reg.datum: Jun 2008
Inlägg: 1 123
|
Enskild firma - Hur går man till väga?
Tjenare.
Har läst en hel del om företagande, enskilda firmor, f-skattsedel och sådant.
Jag är inte jätte sugen på egen firma just nu iaf, men jag har tänkt att om jag nu skulle starta en egen firma, kan jag göra som dessa punkter frivilligt, utan att någon höjer ett ögonbryn eller så?
1. Min enskilda firma tjänar ca 50 000 kr en månad.
2. Firman har inte så stora avgifter, jag t.ex jobbar på min egna dator osv, hemma. Så avgifter kanske blir 5 000 kr / mån om äns det.
3. Kan jag t.ex ta ut en fet lön på 20 000 kr till mig själv? ( Bara jag som är anställd i firman ).
4. Kvar har jag ca 25 000 kr, som jag lägger på" firmans bankkonto.
5. Jag är ej myndig än ( 18 ), men det går bra att skriva allting i föräldrars namn osv, om de går med på det och man skriver lixom ett avtal att dom kanske får 10% av vinsten i företaget per månad? Då får dom ju 5k lixom och de dära 5 tusen, de går från punkt nr 4.
Vad är bra o veta / gå tillväga? Hade ni F-skattsedel från början? Ska jag vänta tills jag blir 18 och starta enskild firma / företag eller hur & vilka tankar & åsikter har ni?
Tacksam för svar då jag är rätt intresserad men inte har ngt sug efter det här än. :/
|