Citat:
	
	
		| 
					Ursprungligen postat av wechip.se  Ska implementera Klarna i vår nya webshop men tänker låta kunden betala de 2.95% som Klarna tar från varje transaktion med Fakturera Mig, bakar in det i faktureringsavgiften från Klarna så kunden ser det klart och tydligt.
 Nu till frågan, är det totalbeloppet inklusive frakt som Klarna tar 2.95% från? Eller är det exklusive frakt? Kundtjänsten har stängt så jag kunde inte kolla där.
 | 
	
 Du kan INTE ta ut avgifterna från klarna direkt av din kund hur som helst, det är en avgift som du bör räkna in i din produkts pris i stället. Det blir ett påslag på 3,04% (1/(1-2,95%)) om du tänker debitera det utan eget påslag. Men om du har 50% bruttomarginal på dina produkter så blir d.v.s 6,97%  (1/(1-(2,95%/(1-50%)))) påslag.